הקודם
הבא

עמותת המרכז למלחמת יום הכיפורים קמה בינואר 2018, כיוזמה של חיילים, אזרחים ומפקדים במטרה להקים משכן, שינצור את זכרה של המלחמה לנו ולדורות הבאים.

המרכז ישמש בית לחוקרים שילמדו את קורותיה, אכסניה לספרים, מחקרים, עבודות, שירים וסיפורים שנכתבו אודותיה. מעל לכל יתן המשכן כבוד ללוחמים הרבים שנלחמו על הגנת המדינה, לפצועים הנושאים את כאבם, לנופלים ששילמו בחייהם הצעירים ולמשפחות הרבות שיקיריהן לא שבו ממנה.

תאריך היעד ששמנו לעצמנו להקמת המרכז הוא אוקטובר 2023, במלואת 50 שנה למלחמה. אנו משוכנעים שנעמוד בו.

במטרה להשיג מטרה חשובה זו העמותה פועלת במספר מישורים:

  • מגייסת חברים, לוחמים ובני משפחה במטרה ליצור "צבא" גדול התומך במטרותיה.
  • עורכת כנסים בנושאים שונים הקשורים במלחמה, בהם משתתפים מיטב החוקרים והחוקרות, מפקדים וחיילים, במטרה להבין את קורותיה.
  • אוספת ומתעדת סיפורים אישיים של מפקדים ולוחמים.
  • יוזמת חקיקת חוק שיכיר במרכז כבאתר מורשת לאומי.
  • במקביל, ומעל לכל, שוקדת על תכנון המרכז ועל גיוס הכספים להקמתו.
  •  

 

מלחמת יום הכיפורים, שפרצה ב-6 באוקטובר 1973, הייתה הנוראה במלחמות ישראל. במלחמה נפלו 2,673 חללים, 7,251 חיילים נפצעו, 301 חיילים וקצינים נפלו בשבי.

בימיה הראשונים של המלחמה שררה בציבור חרדה אמתית מפני תבוסה ופחד מפני "חורבן הבית השלישי", כפי שכינה זאת שר הביטחון דאז, משה דיין. צה"ל נתפס לא מוכן, אבל התעשת במהרה, ותוך פחות משבועיים התייצבו הטנקים שלו במובלעת הסורית, במרחק של כ-30 ק"מ מהבירה דמשק, ובקילומטר ה-101 לקהיר. ניצחון בלתי נתפס בתולדות ההיסטוריה הצבאית של ישראל. רוב הצבור הישראלי, החי כיום, לא חווה את המלחמה ומלחמות נוספות פרצו אחריה, אך למרות זאת מלחמת יום הכיפורים חרוטה בזכרון הקולקטיבי. המרכז למלחמת יום הכיפורים ידאג לשמור זכרון זה בתודעת הציבור ובתודעת הדורות הבאים. אנו חבים זאת לעצמנו, למשפחות, לזכרם של הנופלים הרבים וכלקח לדורות הבאים.